Na popáté už to musí vyjít

8. 1. 2021 | Články

Chcete-li místo neustálého začínání už opravdu s něčím začít, místo dokončování něco skutečně dokončit či místo řešení problému problém definitivně vyřešit, jsem zde pro vás. Díky unikátnímu propojení koučovacích a terapeutických technik je pomoc lidem mnohem účinnější, a to bez ohledu na to, jakého cíle chce klient dosáhnout či jaký problém hodlá vyřešit. Zde je stručné objasnění toho, proč je tato metoda tak úspěšná a funkční. Proč mí klienti vyhledávají mé služby.

Při své práci se opírám o dva pilíře. Koučování a terapii. Základem je samotný koučovací proces čili koučování. Určitě jste si někdy sami říkali nebo slyšeli říkat lidi ve svém okolí: „Od Nového roku začnu třikrát týdně cvičit a teď to konečně dodržím. Tentokrát už mi to vyjde, na popáté už to vyjít musí!“ Většinou ve svém úsilí vytrvají tak do Tří králů, do února, největší hrdinky a hrdinové do května a je konec. Pak úsilí postupně vyšumí, vytratí se původní nadšení, vše opředeno výmluvami na rodinu, děti, nákupy, práci, zahrádku a já nevím na co všechno. Najednou přijde zase prosinec a my jsme necvičili.

Za to cvičení si dosaďte úplně cokoliv. Napsat knížku, spravit auto, uběhnout maraton, změnit zaměstnání, najít si partnera, zbavit se nemoci atd. Ten obsah není podstatný. Dobře, fajn, ptáte se, jaká je tedy role osobního kouče. Proč byste se měli obrátit zrovna na mě? Protože já vám od zvoleného cíle nedovolím uhnout. Pořád vás povedu. Stále vám budu svítit na cestu, vy ji pořád uvidíte a já vás budu držet v kolejích, opravdu pevně.

To znamená, že přesně zamíříte, zacílíte si, neustále budete vidět cíl a budeme rozsvěcet jednu lampu za druhou na vaší cestičce a pěkně kousek po kousku k tomu cíli půjdete. Já jako kouč jsem tam od toho, abyste k tomu cíli opravdu šli, běželi, abyste nekličkovali, nevraceli se a neztráceli se, aby se vám cíl nerozplynul někdy kolem února, března nebo v květnu.

Znamená to, že na to nebudete sami, budeme na to dva. Ještě je zde ta výhoda, že já jako kouč nejsem vůbec osobně angažovaný v obsahu vašeho cíle. Když to zjednoduším, ono je dobře, že je mi to vlastně jedno, protože obsah si nesete vy, je to vaše přání, váš cíl. Cíl je vaše přání, je to váš sen, který má díky koučování přesně stanovený termín, to je to, co chcete vy. Ale co mně už není jedno, co držím já, je forma. Je to způsob, ta cesta a to zařídím zase já. A k tomu potřebujete vy mě. Vy si udržíte obsah a jedete si a já vám udržím tu silnici, ty koleje a budu vám na ně svítit.

K tomu potřebujete toho druhého. V historii je jenom málo lidí, kteří dokázali sami sebe vybudovat úplně od základů, že si v dětství třeba řekli, že poletí na měsíc, a skutečně to dokázali. Takových lidí, co to zvládli sami, bylo pár, byli to mimořádní jedinci.

Pokud si člověk v dnešním zápřahu, přehršli informací, při zaměstnání a při všem ostatním hodlá dopřát, dosáhnout nějakého vytouženého cíle, už ho ale opravdu reálně dokončit, tak se mu pomoc dalšího člověka nejenom náramně hodí, ale je téměř nezbytně nutná. Protože jinak je to opravdu těžké. Věřte mi. Z vlastní zkušenosti vím, jak je nesmírně obtížné činit změny, jste-li na to sami.

Výhoda pomoci kouče spočívá v tom, že to není kamarádka v kavárně, kámoš u piva. Ne, ne, tohle je opravdu skutečná pomoc v tom smyslu, že já tam jsem po celou dobu vaší práce na cíli, já vás držím a pořád budu. Buďte si jistí, že jsem velmi trpělivý a důsledný a společně dojdeme k tomu, co vy opravdu chcete. Váš cíl se prostě splní, reálně, měřitelně.

To je koučování. Fajn. Předpokladem úspěchu je dobrý kouč. Nevím, kolik je dobrých koučů, určitě jich není tolik jako těch méně dobrých, ale dobře. Proč tedy já? To ještě nemůže být všechno. Ne, není. Já k tomu navíc přidávám jednu důležitou dovednost.

Když jdete za svým cílem a máte i odbornou pomoc, kupříkladu kouče, tak se přece jenom může stát, že si na cestu k cíli sami hodíte klacky. Sami si můžete hodit kameny na koleje. Jak jste to dokázali? Tyto pomyslné klacky nejsou nějaké vnější podněty, jsou to myšlenky, které si nesete v sobě. Jsou to příčiny nějakých strachů a obav, v důsledku jejichž působení si můžete sami sobě překážet. Je to cokoliv, co vás brzdí. Může to být zasunutá poznámka kohokoliv z dětství, strach, nevědomá negativní mantra, kterou se zaklínáte, cokoliv.

Nejpozději na šestém sezení se u každého klienta, zdůrazňuji u každého, něco takového vynořilo. Vždy. Zde právě nastupuje přidaná hodnota mých koučovacích služeb. Ten blok, co vás brzdí, spolu dokážeme odstranit, neutralizovat. Ovládám a s úspěchem používám techniku, která to umí, která umožní to, že se ten problém buď úplně odstraní – to znamená, že zmizí, a ta žába na tom prameni už nebude a vy pojedete mnohem vyšší rychlostí –, anebo jej zneutralizujeme takovým způsobem, že vás v budoucnu nekopne do zad.

Koučování vrství nové myšlenkové mapy na ty staré. Je to, jako byste kladli na koberec další vrstvy koberců. Ono ale někdy na tom koberci zůstane plísnička, která se může projevit. Právě ta terapeutická část dovede koberec s tou plísní buď úplně vyhodit, anebo dokonale vyčistit tak, že už to nebude vadit.

Ve chvíli, kdy tohle klienti absolvovali, nastalo to, čemu pracovně říkám turbokoučink. Ti lidé vystřelili exponenciálou nahoru. Jestliže jim šla do nějakého sezení práce na jejich cílech dobře, řekněme že rozvážně kráčeli, pak poté, co jsme odstranili základní kámen úrazu, makali na výbornou a rozběhli se.

Příklad. Cíl zaměřený na peníze. No jo, ale ten člověk si v sobě nesl blok, že vlastně žádné peníze nechce. On si nedovolil být bohatý. To je pak těžké získat peníze, když sami uvnitř máte zasunuto „já nemůžu být bohatý“. Právě to vás brzdí. Dá se to odkoučovat, ale nebude to úplně ono. Výsledky nikdy nebudou stoprocentní. Ve chvíli, kdy ten blok odstraníme a klient si dovolí být bohatý, to perfektně zafunguje.

Jiné příklady. Platí to i pro oblast zdraví. Někdy byste se divili, ale jsou klienti, kteří si nedovolí být zdraví. Zní to úplně absurdně, ale ono to tak je. Týká se to také problémů ve vztazích. „Ale já takového nikdy neseženu.“ No tak když si říkám, že takového neseženu, tak jak ho mám pak asi sehnat? Musím si nejdřív zpracovat to, že ten partner pro mě opravdu existuje. On existuje, reálně, skutečně. Ono to tak je, ale když si budu stále říkat, celému světu neustále sdělovat a vsugerovávat, že já nikdy partnera neseženu, že jsem se hrozně zklamal a že to nezvládnu, to je pak těžké.

Právě na tohle dokážu přijít. Přesněji řečeno, vy na to přijdete a já si toho všimnu. To je velmi důležité. Tady je má zásadní úloha. Ono to zasvítí a já to postřehnu. Klient, který je naproti mně v křesle a něco podobného řekne, zazáří to. Takový blok, strach, podcenění svých schopností úplně vystřelí. Já si to zapíšu nebo zapamatuju a buďte si jistí, že se k tomu určitě vrátíme. U každého klienta jsem se k tomu vrátil a vždycky to náramně pomohlo. Jakmile se vyčistila, odstranila nějaká taková základní blokace, klient úplně rozkvetl.

Toto je druhý důvod, proč zrovna já. Protože kombinuji tyto dvě techniky a do dvanácti sezení je dokážu krásně zakomponovat tak, že klienti opravdu dosahují všech svých stanovených cílů. Díky tomu, že klienti mají odstraněné bloky, různé strachy, paniky, díky tomu, že příčiny jejich strachů jsou pryč, mají výsledky sezení obrovské přesahy do jejich každodenního života. S tím se běžné koučování nemůže vůbec srovnávat, protože na to jednoduše nemá nástroje.

To jsou dva hlavní důvody, proč vám mohu pomoci zrovna já.