Tip pro úspěšnou změnu práce

8. 1. 2021 | Články

Čeká tě změna práce, je jedno, zda si se rozhodl sám, nebo za tebe rozhodli jiní. Případně práci nemáš a chceš ji. Zkrátka hledáš novou práci, ale najednou máš pocit, že jsi pořád na začátku, dole na schodech a z pohledu vzhůru k vytouženému novému zaměstnání je ti nevolno. Nová práce vypadá jako Mrakomorův hrad a s každým krokem se spíš vzdaluje. Frustrace narůstá.

Zdá se ti to tak nedostižné, nekonečné, ubíjející. Je toho nějak moc. Inzeráty, životopis, jeho rozesílání, pohovory, odmítnutí, další kontakty, další e-maily. Snažíš se uchopit všechny konce řešení najednou a nejde to. Nikde žádná ucelená fungující rada, nikde žádné dobré doporučení. Obestírá tě beznaděj.

Existuje jedna prostá, ale o to funkčnější tréninková technika, která ti pomůže projít temným údolím při hledání nové práce. Díky ní se dokážeš rychle zorientovat, kde na onom pomyslném schodišti při změně zaměstnání se nacházíš. Uklidníš se, protože uvidíš, kolik jsi toho již ve skutečnosti na své cestě zvládl.

Tady je stručný návod na techniku schodiště, kterou podrobněji popisuji v e-booku Změny bez obav. Tato technika slouží jednak k ocenění vlastního úsilí, které jsi již při získávání nové práce vynaložil a jednak posílí tvou vnitřní motivaci při jakékoliv další případné změně v budoucnu. Je to skvělá pomůcka i na období „temna“, kdy máš chuť to vzdát.

Vem si papír a nakresli si schodiště. Nahoře vyobraz nebo napiš svou dřívější úspěšnou změnu zaměstnání. Nemáš-li takovou zkušenost, použij jiný dosažený výsledek z minulosti, např. rekvalifikaci, vydařenou dovolenou, úspěšné působení na děti, nový vztah.

Na schody napiš či nakresli jednotlivé dílčí kroky v chronologickém pořadí, které tě k nové práci dovedly. Jinými slovy zkrátka vyznač to, co všechno jsi pro to musel udělat.

Pak se na to podívej z dálky, tak, abys skutečně viděl celý obrázek. Projdi si celou cestu zezdola až k nové práci a na každém stupni schodiště se zastav a podívej se nejprve nahoru k nové práci a pak dolů k již absolvované cestě. Vzpomeň si na pocity, které jsi v tu danou chvíli měl.

Nyní to samé použij na nově hledanou práci. Uvidíš, že nejsi úplně na prvním schodu. Určitě již spoustu věcí máš úspěšně za sebou a vedle na papíře vidíš, že už si dříve něco podobného zvládl. Je ti jasné, že to opět dáš.

Často se stává, že jsi totiž už někde uprostřed schodiště a ani si to neuvědomuješ. Při pohledu vzhůru cíl, v tomto případě k nové práci, z půlky již vyšlapaných schodů, nevypadá tak nedosažitelně. Půlku už máš přece za sebou! V této fázi je velmi užitečné, když máš někoho, kdo tě na toto upozorní. Navíc pohled dolů tě naplní hrdostí a zadostiučiněním, co všechno jsi již dokázal. Je na co být pyšný, je to tvé dílo!